Awards

On Australia Day, local councils across Tasmania recognise the exceptional contribution of their community members with the presentation of Australia Day awards.

Awards are typically presented in the following categories:

  • Citizen of the Year
  • Young Citizen of the Year
  • Community Event of the Year

The award ceremonies range from formal civic receptions to community BBQ breakfasts, but all ceremonies recognise and pay tribute to the work of special individuals in their local communities.

Do you know someone who deserves an award?  If so, contact your local council for a nomination form. 

 

 2018 Award Recipients

Council

Citizen of the Year

Young Citizen of the Year

Community Event of the Year

 Other Awards

Break O'Day Council

Mr Gary Barnes

Joint Citizens         Nathan Tetlow & Marcus Reid

Outstanding Contribution

Kerri Webb & Michael Richards

 

Municipality Excellence                    

St Helens Marine Rescue & Bob McQuattie

Brighton Council

Ms Fiona Kingston

Ms Larissa Hall

Campervan and Motorhome Club of Australia (CMCA) Rally

Volunteer of the Year

Mr Michael Gordon

Burnie City Council

Mr Trevor Snooks

 

Mr Oscar Varney

Paddle for MND

 

Central Coast Council

Mr Michael Holland

 

Brooke Farrelly

Tastrofest

 

Central Highlands Council

Raylee Parsons

N/A

Inland Fisheries Trout Weekend

 

Circular Head Council

Joint Citizens          

Ms Kim Kay and Mr Tony Hine

Mr Kurtis Maher

Circular Head Garden Spectacular

 

Clarence City Council

Ms Marie Crick

Ms Demi Smith

Carols Under the Stars

Senior Citizen of the Year 

Christopher Smith

Derwent Valley Council

Paul McMaster

 

 Perri King

Derwent Valley Suicide Awareness Group

Sports Team of the Year

New Norfolk District Football Club, Under 17 Youth Girls

Senior Sports Person  

Matthew Byrne - New Norfolk Rowing Club

Devonport City Council

Mr Ray Wright

Joint Citizens

Mr Marcus Smith and Mr Adam Jago

Great Teddy Bear Fly in and Kite Festival

 

Dorset Council

Mr Andrew Bennett

Ms Raigan Kettle

Events at Bridport – End of Summer Party

Volunteer of the Year Marcus & Simone Haywood

Sports Award             Scottsdale Women’s Football Team

Flinders Council

Do not award Australia Day awards

N/A

N/A

 

George Town Council

Mr Dean Gibbons

Mr Marcus Darko

RSL commemorative events

Service to the Community                   Peter Pirzl

Glamorgan-Spring Bay Council

Joint Citizens             Helen Preston and Beverly Yates

Thomasa Corrie

N/A

 

Glenorchy City Council

 Lynette Green

 

 Mitchell Woolley

 

 

Hobart City Council

Joint Citizens           Naomi Marantelli and Mitch McPherson

Ms Grace Nguyen

Relay for Life

 

Huon Valley Council

Ms Pam Lane

Mr Toby Thorpe

Huon Agricultural Society – Huon Agricultural Show

Sports Award           

Ms Meegan Tongs

Kentish Council

Ms Allison Hicks

Ms Teleeha Thomas

Feed Your Senses Pop Up Event

Local Hero Award    

Rose Farrelly & Kim Johnson

Volunteer Awards      Rosemarie Bockholt, Martin Corke, Peter Whiteman, Lee Woodhouse, Jan McKay, Jim Austin

King Island Council

Mr Robert Jordon

 

 

Festival of King Island

 

Kingborough Council

Do not award Australia Day awards

N/A

N/A

 

Latrobe Council

Mrs Rosina (Joy) Morris

Mr Edward Lancaster

Port Sorell Defence Memorial Official Opening

 

Launceston City Council

 

Carey-Lee Richards

2017 Australian National Band Championships

 

Meander Valley Council

Mr Toby Ritter

Mr Myles Kirkman

Deloraine Street Car Show

Sports Award                Mr Shaun Donohue

Volunteer Awards

Christian Salutation, Brian Baldwin, Graham Gibson, Maureen Holland, David Kirkby, Michael Martin, Peter Matanle, Annette Parsons, Tom Perry, Nicole Rubenach, Katrina Treloggen

Northern Midlands Council

Mr Greg Knight

Mr Curtis McGee

CMCA Solo’s Network Rally

 

Sorell Council

Ms Marsha Batchelor

Makayla Claxton

Old Mates Day

Community Group of the Year                        Southern Beaches Regional Arts

Southern Midlands Council

Mrs Karen Dudgeon

Miss Rebekah Iles

Oatlands Golf Club “B Grade Championships”

 

Tasman Council

Mr Robert (Bob) Millington

 

 Ms Heidi Smith

Tasman Health & Community Service Auxillary

 

Waratah-Wynyard Council

Mr Douglass Doherty

Mr Jobi Starick

Gone Nuts 101 Adventure Run

 

West Coast Council

Mr Kevin Bailey

 

 

 

 

West Tamar Council

Ms Kathleen Hamilton

Ms Alissa Pearson

Beaconsfield Primary School End of Year Concert

Young Sportsperson of the Year                       

Ms Courtney Webb

Mayors Award            Suzie Clarke

 

 

Recipients for 2017 will be posted following 26 January 2017. To see a list of previous Council Awards Recipients, please click the links below:

2017 Awards Recipients

2016 Awards Recipients

2015 Awards Recipients

2014 Awards Recipients

2013 Awards Recipients

2012 Awards Recipients